A francia forradalom (1789)

Francia forradalom

Időtartama: 1789-1799. Okai: a tőkés fejlődést hordozó polgárság ellentétbe kerül a feudális kiváltságokhoz ragaszkodó nemességgel, az egyházzal és a királyi abszolutizmussal.

Előzménye: a gazdasági és politikai válság, ellentétek az uralkodó osztályon belül, államcsőd, Voltaire megkoronázása. Végül a király összehívja a rendi O.GY-t.

Szakaszai, főbb eseményei: I. szakasz a forradalom kitörésétől a királyság bukásáig terjed (1789-1792)

1789 július 14-én a forradalom győz Párizsban.

1789 augusztus 4. Kiváltságokról való lemondás.

1789. augusztus 26. a Nemzetgyűlés megfogalmazza az Emberi és polgári jogok nyilatkozatát.

1791-es alkotmány főbb pontjai:

Egyházi birtokok kiárusítása, céhek és belsővámok megszüntetése. Közigazgatási újítás: tartományok helyett 83 megye. Az alkotmány bevezeti a törvény előtti egyenlőséget, a közteherviselést, a szólás és sajtószabadságot. A választójog kibővítése és cenzushoz kötése. Az államegyház az államot az egyház fölé emeli. A király hatalmának korlátozása. Franciaország államformája alkotmányos monarchia. A leggazdagabb polgári réteg az alkotmányos burzsoázia kezébe került a hatalom. 1791-től a forradalom tovább lendül. Okai: a burzsoázia semmit sem tett a nyomor enyhítésére, a cenzussal kizárta a hatalomból a kispolgárokat. Az ellentéteket kiélezte a király szökése és a Mars – mezei sortűz. Ezzel a közép és kispolgárság elfordul az alkotmányos királyságtól. 1791-ben az alkotmányozó nemzetgyűlést törvényhozó gyűlés váltja fel. A 745 tagból álló nemzetgyűlésnek már csak 264 tagja híve a monarchiának. 136 köztársasági képviselő egy része jakobinus, másik része girondista. A jakobinusok a kispolgárság képviselői, vezetőjük: Robespierre. A girondisták a középpolgárság képviselői, vezetőjük: Brissot. A girondisták, és a királyi udvar megüzeni a háborút Poroszországnak és Ausztriának. A vereségek valamint a király újabb árulása 1792-ben felkeléshez vezetett. Forradalmi községtanács alakult. A király börtönbe zárták. Ezzel a monarchia megbukott. S a forradalom első szakasza lezárult. A forradalom hőse Danton jakobinusvezető.

II. szakasz: 1792 – 1793. a fő hatalom a girondisták kezében van. Az igazságügyi tárca élén Danton, aki forradalmi biztosokat küld a hadsereg élére. 1792. szeptember 20-án a francia hadsereg győz a poroszok fellett. Ezzel egy ideüleg a konvent kikiáltja a köztársaságot. A belpolitika legfőbb jellemzője a jakobinusok és a girondisták ellentéte. A jakobinusok követelésére a király kivégzik. A girondisták nem hajlandók további áldozatokra a forradalom érdekében. Ez 1793-ban bukáshoz vezetett. Ezzel a jakobinusok kerülnek hatalomra. Ezzel elkezdődik a forradalom III. szakasza: a jakobinus diktatúra 1793-1794. Legfőbb szervei: törvényhozó hatalom a jakobinus konvent, a végreható hatalom a Közjóléti Bizottság, igazságszolgáltató hatalom a Forradalmi Törvényszék. Fontos gazdasági és katonai intézkedések: ármaximálás, vagyon szerinti adórendszer, földosztás, általános hadkötelezettség bevezetése. A jakobinus diktatúra bukása: 1794. júl. 27. A jakobinus diktatúra bukása nem jelentette a forradalom bukását. A feudalizmus megdőlt a forradalom alapvető vívmányai megmaradtak. A forradalom felszámolta a feudalizmust és megteremtette a lehetőséget a kapitalista társadalmi rendszer kialakulásához.

Szerző
Borbás Krisztián

Letölthető fájlok

Tartalom jelentése

Ha bármi problémát észlelsz a(z) "A francia forradalom (1789)" című tartalommal kapcsolatban, kérlek az alábbi hivatkozásra kattintva jelezd felénk! Köszönjük!