Írja le az athéni demokráciát és Periklész korát!

Az athéni demokrácia kialakulása I.e. VI. sz.-ban történik. Tetőpontját pedig a Görög-perzsa háborúk után (I.e. 499) a Spártaiak ellen vívott Peleponészoszi háború éri el. Ezt a kort nevezzük az Athéni demokrácia

fénykorának, vagy Periklészi kornak (politikus volt).

Az athéni társadalomban démosz és az arisztokrácia évszázadokon át, vívta harcát a hatalomért. Az arisztokraták töltötték be az állami ügyeket, irányító tisztségeket, ők irányították a hadiügyeket, az igazságszolgáltatást és a gazdasági életet. Az arisztokraták rendszerint nagybirtokon gazdálkodtak. Ők voltak az állam legjobbjai nemesei. Velük szemben alakult ki egy nagy arisztokrata ellenes társadalmi szövetség, I.e. VIII .sz.-ban melyet démosznak nevezünk. Három réteg szövetsége volt: a kisbirtokos parasztság, iparosok és kereskedők rétege. A démosz célja a politikai hatalom megszerzése volt az arisztokratáktól. A démosz harcának legfontosabb elismert eredményei: I.e. 621 a gyötört nép Drakón személyében törvényhozót választ, aki írásba a foglalja a szokásjogot és szigorú törvényeit. f.e. 594 Szolón reformja. Az 594. év képviselője a hét görög bölcs egyike, költő és államférfi:

- eltörli az adósrabszolgaságot

. a társadalmat vagyoni elv alapján 4 osztályba sorolja.

I. e. VII.-VI. sz. utolsó harmadában a démosz gazdagabb vállalkozóira támaszkodva egy arisztokrata ellenes dikt~túra jön létre TŰRANNISZ (Peisztratos hozza létre). I.e. 510-ben a türannisz megbukott. I.e.508-ban Kleisztenész alkotmánya:

-reformjai nyomán alakult ki a demokratikus intézmény rendszer.

Az állam legfőbb hatalmi. Szerve a népgyűlés az EKLÉSZIA volt. Tagja lehetett minden teljes tagú 20 év feletti athéni férfi. A népgyűlés havonta 2 -3 alkalommal ülésezett a Prüxdombon a népgyűlés döntött minden fontos kérdésben:

  • törvényeket hozott

  • megválasztotta és leváltotta a tisztviselőket

  • meghallgatták a külföldi követeket

  • döntöttek a háború és béke kérdésében

Periklész a napidíj bevezetésével lehetővé tette, hogy a szegényebb athéni polgárok is hivatalt viselhessenek. Az "idegenek": nők, rabszolgák továbbra is jogtalanok maradtak. Az állami élet irányítását az 500-ak tanácsa a BULÉ végezte.(törvény előkészítő és végrehajtó szerv). Kleiszthenész reformja szerint jön létre. Továbbra is fennmaradt Szolón Arkón tisztsége, de feladatuk csak a vallási ügyekre korlátozódott.

A külügy és a hadügy ügyét a 10 sztratégosz végezte. A gazdasági ügyekkel a tamiász foglalkozott. A legfőbb bírói jogkört a 6000 tagú athéni esküdt bíróság a HÉLIAIA végezte. Tagjait a népgyűlés tagjai közül választották és sorsolták. A sztratégoszokat és a tamiászokat választották a népgyűlésre.

Athén társadalma: I.e. V.sz..-ban elérte a 300 ezer lelket. Ebből. a szabad Athéniak 150 ezer, nem szabad görög (metojkosz) 75 ezer, rabszolga 75 ezer volt. Az V. sZ.-ra Athén dolgozó népességének nagy részét már a rabszolgák tették ki. Ezzel létre jön Athénban a klasszikus rabszolgatartás. A rabszolgák viszonylag nagy számban vannak jelen a társadalomban, a termelőmunka jelentős részét ők végzik. A kor elsőszámú gazdasági központja Athén volt

Szerző
Borbás Krisztián

Tartalom jelentése

Ha bármi problémát észlelsz a(z) "Írja le az athéni demokráciát és Periklész korát!" című tartalommal kapcsolatban, kérlek az alábbi hivatkozásra kattintva jelezd felénk! Köszönjük!