Ókori civilizáció: Egyiptom

A folyamvölgyi társadalmak életében döntő tényező volt a víz. Ez biztosította a termékenységet, az életet. Ha viszont az áradás elmaradt, vagy túlságosan kiáradt a folyó akkor ez romboló hatású volt, éhség és halál köszöntött az országra. Egyiptomot már az ókorban a „Nílus ajándékának” nevezték. A folyó vize közlekedési szempontból kitűnő volt és áradás esetén iszapjával elborította és termékennyé tette a földeket. Ez volt a mezőgazdaság alapja. Mint minden más ókori folyamvölgyi civilizáció, Egyiptom is a köveket a közeli hegyekből, a fémeket pedig kereskedelem útján szerezték be.

Egyiptom története azzal kezdődik, hogy Felső-Egyiptom meghódítja Kr. E. 2955-ben Alsó-Egyiptomot és ezzel létrejön az egységes egyiptomi állam. Uralkodóját később fáraónak nevezték.

Óbirodalom kora

Az Óbirodalom (i.e. 2635-2155) idején Egyiptom ugrásszerűen fejlődött. Az ország déli része a birodalom gabona, északi része pedig gyömölcs- és zöldségraktárává és állattenyésztő talapévé vált. Kibontakozott az ipar is, különösen a kőfeldolgozó, papirusz-, agyag-, bőr- és ékszeripar. A hiányzó nyersanyagokat a szomszédos népektől szerezték be kereskedelmi vagy háborús úton. Az egész gazdasági életet a fáraó irányította. Az ő raktárában tárolták a parasztok által beszolgáltatott gabonát, a nyersanyagot. Innen élelmezték az udvarban dolgozó kézműveseket, a bányákban és az építkezéseken dolgozókat. Központilag szabályozták a helyi mezőgazdasági termelést is. A parasztok termény és munkaszolgáltatással tartoztak a földesúrnak és hogy ne legyen fennakadás a termelésben, ezért a parasztokat a földesúri igazgatás alatt álló telepekre költöztették. Ezzel megakadályozták a paraszti földtulajdon kialakulását.

Az egyiptomi társadalom és állam élén a korlátlan hatalommal rendelkező uralkodónak, a fáraónak isteni alakja állt. A kisszámú uralkodó osztály a királyi rokonokból állt. Ide tartoztak még az írnokok, akik a közigazgatáshoz érettek, a papok. A közrendűek többsége a munka-, termény-, illetve termékszolgáltatására kötelezett parasztokból és iparosokból került ki. Ők alkották az elnyomottak tömegét. A rabszolgák zárták a társadalmi sort. Nekik annyival volt rosszabb közrendűeknél, hogy nehezebb munkát végeztek. Az Óbirodalom végén az arisztokrácia megerősödése és a fáraó hatalmának gyengülése anarchiába taszította az államot.

Középbirodalom kora

Az egyiptomi államot az anarchia torkából a felső-egyiptomi Théba uralkodói ragadták ki, akik megalították a Középbirodalmat. A Középbirodalom (i. e. 2040-1785) idején növekszik a szántóterület, kifejlődik a bronz- és üvegipar. Az uralkodóknak sikerül visszaszerezniük hatalmukat. Egyiptom kereskedelmi kapcsolatai kibővülnek. A birodalom észak-déli irányban terjeszkedik. A Középbirodalmat a lovas harci kocsikkal támadó hikszoszok rohama döntötte meg, amely Egyiptomot egy évszázadra idegen uralom alá kényszerítette.

Újbirodalom kora

A hikszoszokat kiűző thébai uralkodók alapítják meg az Újbirodalmat (i.e. 1552-1070), amelynek idején Egyiptom világhatalommá válik. A nagy hódító fáraók I. , II. és III. Thutmószisz és II. Ramszesz északkeleten Szíriáig és Mezopotámiáig, délen a Nílus negyedik zuhatagáig terjesztik ki a birodalom határait. A hódító háborúk következtében a rabszolgák száma megnőtt, olyannyira, hogy már a középrétegek is rabszolgához jutnak. A meggyengült Egyiptom az I. évezredben hódító hatalmak céltáblája lesz és egymás után asszír, perzsa, makedón, végül római uralom alá kerül.

Szerző
Szabó József

Letölthető fájlok

Tartalom jelentése

Ha bármi problémát észlelsz a(z) "Ókori civilizáció: Egyiptom" című tartalommal kapcsolatban, kérlek az alábbi hivatkozásra kattintva jelezd felénk! Köszönjük!