A Rákóczi szabadságharc sikereinek és kudarcainak külső ill. belső körülményei

  1. A szabadságharc kitörésének okai

A 17. század második felének politikusai rosszul mérték fel az ország katonai erejét – a törököket csak az 1684-ben alakult Szent Liga segítségével sikerült kiűzni az országból, amiért a magyar rendeknek le „kellett” mondaniuk az 1505-ös Rákosi végzésben foglalt szabad királyválasztásról, hogy annak helyébe 1687-től a Habsburgok örökös királysága lépjen.

I. Lipót (1657-1705) abszolutisztikus törekvései, s a török hódoltság utáni intézkedései növelték a rendek elégedetlenségét. A különböző osztályok és rétegek sérelmeit Ráday Pál, II. Rákóczi Ferenc titkára fogalmazta meg a Recrudescunt Vulnera-ban 1704-ben, melyet 1703-ra datálták. Az uralkodó:

  • felrobbantatta a végvárakat, s elbocsátotta a végvári katonákat

  • létrehozta az újszerzeményi bizottságot, melynek értelmében csak az kaphatta vissza földjét, aki igazolni tudta, hogy az korábban is az övé volt

  • a korábbi földekért fegyverváltságot kellett fizetni

  • megduplázta az adókat, ami miatt kitört az 1697-es hegyaljai felkelés

Az elkeseredés egyre nőtt, így 1700 végén néhány északkelet–magyarországi nemesség I. Lipót uralmának lerázására fogott össze. A szabadságharc tehát belső erőkkel indult, és bár mindvégig meghatározott társadalmi célokért folyt, lépéseit mindig befolyásolta az európai hatalmi viszonyok alakulása.

A szabadságharc vezetésével a nemesség II. Rákóczi Ferencet bízta meg, aki XIV. Lajoshoz fordult támogatásért. Az ő segítségével „két tűz közé” szoríthatták volna I. Lipótot, akinek erejét 1701-1714-ig a francia uralkodóval vívott spanyol örökösödési háború is lekötötte. Levelezésük azonban a bécsi udvarba került, amiért a magyar „hadvezért” Bécsújhelyen börtönbe vetették. Innen Lehmann tábornok segítségével szabadult ki, s jutott el Lengyelországba, Brezán várába.

  1. II. Rákóczi Ferenc hadserege

1703-ban itt kereste fel Rákóczi Ferencet Esze Tamás és Szalontai György, hogy „felkérjék”, álljon az elkeseredett tiszaháti parasztság élére. A fejedelem „Cum deo pro patria et libertate” feliratú zászlókat küldött a gyülekező felkelőknek, s brezáni kiáltványában fegyverbe hívta az ország nemes és nemtelen lakosait.

Esze Tamás – meg sem várva, hogy Rákóczi Ferenc visszatérjen – a felkelők élére állt, s május 22-én kirobbantotta a tiszaháti jobbágyfelkelést, amelyet azonban Károlyi Sándor Dolha mellett levert. Az elkapkodott akció látszólag reménytelenné
tette a további szervezkedést, de Rákóczi fejedelem
június 16-án megérkezett az országba kuruc serege élén, s ténylegesen is a felkelők élére állt. 1703. augusztus 28-án kiadta a vetési pátenst, melyben a nemzeti összefogás „hirdetése” mellett szabadságot ígért minden olyan jobbágynak, aki mindvégig harcol a seregben.

II. Rákóczi Ferenc korábbi, 70.000 főt számláló irreguláris seregéből reguláris sereget akart szervezni, ezért 1703 nyarán kiadta az Edictum Militarae-t, katonai szabályzatát – hadseregét gyalogság, lovasság és tüzérség alkotta. (A fejedelem közpénzből, és saját birtokainak jövedelméből biztosított egyenruhát a katonáknak.)

  1. Diplomáciai és katonai erőviszonyok

A következő egy évben a kuruc sereg Buda és Pest kivételével az egész országot elfoglalta, a spanyol örökösödési háború azonban hatással lett a magyarországi eseményekre is. Miután 1704-ben a höchstädt-i csatában az osztrákok legyőzték a francia sereget, a Rákóczi szabadságharc is nem várt fordulatot vett – a magyar ezredek vereséget szenvedtek Nagyszombatnál Heister generálistól, a labanc sereg vezérétől. (A kuruc sereg tehát, bár kis portyákra képes volt, jól megszervezett nyugati hadsereg legyőzéséhez nem volt elég erős.)

Az 1705-ös év legjelentősebb politikai eseménye a szécsényi országgyűlés volt, ahol – lengyel mintára – Magyarország új államformáját rendi konföderációban jelölték meg. Az ország élére vezérlő fejedelemként II. Rákóczi Ferenc került, aki mellé tanácsadó szerv gyanánt 24 tagú szenátust választottak. Rákóczi Ferenc ezután teljhatalommal intézte a külpolitikát, a katonai– és pénzügyet. A kuruc állam tehát – a fejedelmi hatalom valamint a rendi állam közötti átmenetként – nemzeti abszolutizmus volt.

Rákóczi gazdaságpolitikája is a szabadságharc szolgálatában állt:

  • az élelmezés megkönnyítésére tárházakat állíttatott

  • terveket dolgozatott ki az ipar és a kereskedelem fejlesztésére

  • a pénzhiány pótlására rézpénzt (libertas) veretett

Az esztendő végén a Bottyán János vezérlete alatt indult dunántúli offenzíva újra tartós és jelentős sikereket hozott – Dunaföldvártól Sopronig felszabadult az egész országrész, s egy évvel később Erdélyből is kiverték a császáriakat. A hadi sikerek hatására az 1707-es ónodi országgyűlésen Bercsényi Miklós, a szenátus elnöke kimondta a Habsburg–ház, I. József (1705-1711) trónfosztását.

A király nélkül maradt országnak Frigyes Vilmos lett az uralkodójelöltje. A porosz
trónörökös „hazánkba csábításáért” folytatott
1708-as trencséni csatában azonban súlyos vereséget szenvedtek a magyar seregek.

A háború emellett kimerítette az ország erkölcsi és anyagi erejét. A vereségek következtében megkezdődtek a szökések, illetve a földesurak hazakényszerítették jobbágyaikat – a szabadságharc alapját képező nemzeti összefogás bomlani kezdett. Az utolsó csatát Romhánynál vívták 1710-ben, de a bizonytalan kimenetelű harc katonai előnyeit nem tudták kihasználni a kurucok. A küzdelem oda szorult vissza, ahonnan 1703-ban elindult. A helyzetből egy kiút maradt – a katonai eszközöket politikai módszerekre váltva megegyezni a bécsi udvarral.

A fegyverletételre 1711. április 30-án, a majtényi síkon került sor. A szatmári békét a Károlyi Sándor és Pálffy János folytatta tárgyalások után Károlyi Sándor valamint III. Károly (1711-1740) írta alá Nagykárolyban.

Bár az ország nem tudta kivívni függetlenségét, a birodalmon belüli különállást elnyerte, s az 1711-es alternatívák közül még ez volt a legkedvezőbb, hiszen:

  • nem vette el a birtokokat és a kivívott jogokat sem

  • kegyelmet biztosított mindazoknak, akik hűséget esküdtek a királynak

II. Rákóczi Ferenc mégis az emigrációt választotta – előbb Franciaországba, majd Rodostóba ment, ahol haláláig, 1735-ig élt. Földi maradványait 1906-ban szállították haza – a Kassai Dóm altemplomában temették el.

Szerző
Borbás Krisztián

Tartalom jelentése

Ha bármi problémát észlelsz a(z) "A Rákóczi szabadságharc sikereinek és kudarcainak külső ill. belső körülményei" című tartalommal kapcsolatban, kérlek az alábbi hivatkozásra kattintva jelezd felénk! Köszönjük!