A tatárjárás – IV. Béla újjáépítő tevékenysége

IV. BÉLA - TATÁRJÁRÁS

IV. Béla ellenezte apja politikáját (II. András), ezért megpróbálta megállítani a királyi várszervezet bomlását. Felülbírálta apja döntéseit.

  • Az eladományozott királyi birtokok visszaszerzése

  • A királyi tekintély kinyilvánítása

  • Felelősök számonkérése

Ezért feszültség alakult ki a király és a bárói kar között.

A mongol támadás: a tatárok közeledtéről Juliánus barát hozott először hírt. Batu kán hadai már meghódították az orosz fejedelemségeket, és elsöpörték a „keleti magyarokat” is. IV. Béla befogadta a tatárok elől menekülő kunokat, akik jelentős katonai erőt képviseltek, sőt vállalták a keresztényhit felvételét is. Mégis problémák alakultak ki: a társadalom szokásaiba nehezen szoktak bele (birtokháborítás, lopás). Ezzel viszont tovább nőt az ellentét, IV. Béla és az arisztokrácia között.

A tatárjárás: 1241 tavaszán kezdődött meg. Az országban kitört a pánik. A kunokat árulással vádolták és hajsza indult ellenük. Rabolva, fosztogatva hagyták el az országot. Majd a mongol támadókkal tértek vissza.

A döntő csata: Batu kán vezetésével a Muhi pusztán volt, ahol súlyos vereséget szenvedett a magyar hadsereg. Az ország teljes vezérkara odaveszett. A királynak sikerült elmenekülnie. Trogirba talált menedéket. 1242 nyarán a mongol hadsereg elhagyta az országot: mivel maghalt a mongol birodalom uralkodója (Ödögej nagykán). Batu kán jelen akart lenni az utódválasztáson. A mongolok minden várost leigáztak, a lakosságot lemészárolták, elhurcolták.

A tatárjárás következménye: Magyarország történelmében fordulópont következett be. A társadalmi szerkezet átalakítása. A magyar királyság a Nyugat-európai államokhoz kezd hasonlítani. Az 1270-es évekre a királyi hatalom meggyengült, az arisztokrácia viszont megerősödött. IV. Bála a tatárjárás után józan politikájának köszönhetően gyors regenerálódás következett. Felismerte, hogy ez a rendszer korszerűtlen, elavult. Képes volt szakítani korábbi elveivel. Többé nem szorította vissza a nagybirtokok kialakulását, sőt birtokokat adományozott. A mongol támadásból is tanult: csak kőfallal tud védekezni, mert az ezzel védett helyek túlélték a pusztítást. Sőt a jövő a páncélos lovasságé. Városépítési programja: a megmaradt királyi birtokokon új típusú várakat, építettet. Város politikája: a városok adói az állami bevételeket növelte. A polgárság és a király között szövetség alakult ki, az arisztokráciával szemben. A hadsereg fejlesztése: a megerősödött társadalmi réteg, lovagi életmódot vett fel. Az új városoknak kötelező volt előírt számú páncélosokat kiállítani. Az elnéptelenedett területeket benépesítették: belső népmozgás, a kunok visszatelepítése (Nagykunság, Kiskunság).

A nemesi társadalmon belül átrétegződés alakult ki:

  • Bárói kar: az ország főméltóságai, a királyi tanácsban is benn voltak. (ez öröklődővé vált) Ők voltak a főnemesi réteg.

  • A nemesség többi rétegei: a nemesi születésű, csak illő munkára volt kötelezhető, vagyis fegyveres szolgálatra. Ez a familiaritás. Szabad akaratából szolgált egy nagyurat. Szerződéses viszonyban volt (ellátás, juttatás). A nagyurak birtokait igazgatták. Jogilag a nagyúr és a familiárisa egyenrangú. A familiáris felett csak a királynak van joga ítélkezni.

Az újjáépülés során az ország gazdasági, politikai és társadalmi szerkezete alapvetően megváltozott. Ebben nagy szerepe volt IV. Bélának.

 

Szerző
Borbás Krisztián

Tartalom jelentése

Ha bármi problémát észlelsz a(z) "A tatárjárás – IV. Béla újjáépítő tevékenysége" című tartalommal kapcsolatban, kérlek az alábbi hivatkozásra kattintva jelezd felénk! Köszönjük!