Mik voltak az Európai Unió megalakulásának az előzményei?
Hogyan zajlott a bővülés folyamata?
Mutassa be az együttműködés legfontosabb területeit és az együttműködés hatásait!
Az Európai Unió kialakulásában szerepet játszótényezők:
A második világháború után felmerült az európai vezetőkben, hogy a kapcsolatot szorosabbá kellene tenni az országok között. Ennek a fő oka az volt, hogy az egyes országok eltérő adottságokkal és erőforrásokkal rendelkeztek. Az adottságok jobb kihasználását segítené az együttműködés.
A Benelux államok (Belgium, Hollandia, Luxemburg) – kis országok, közel fekszenek egymáshoz, köztük korábban is volt együttműködés.
1951-ben létrejött a Montán Unio Németország és Franciaország között: Németország rendelkezett feketeszénnel, Franciaország vasérccel. A kohászathoz mindkettő kell.
Az együttműködésnek gazdasági és politikai okai is voltak.
Az együttműködés lehetővé tette, hogy nagyobb mennyiségű árút állítsanak elő olcsóbban, nagyobb piac számára. A kutatás és fejlesztés, az infrastrukturális fejlesztés költségei az együttműködés hatására megoszlottak, minden tagországnak kevesebbe kerültek.
Politikai oka az volt, hogy az USA gazdasági, politikai befolyása növekedett a 2. világháború után, a Szovjetunió katonailag megerősödött. Az európai országok elvesztették a gyarmatbirodalmakat.
Az EU megalakulása és bővülése:
1957. Európai Gazdasági Közösség: Belgium, Hollandia, Luxemburg, Német Szövetségi Köztársaság, Olaszország, Franciaország – vámunió, belső vámok leépítése
Bővülés:
1973. Dánia, Írország, Nagy-Britannia
1981. Görögország
1986. Spanyolország és Portugália
1994-től Európai Unió
1995. Ausztria, Finnország, Svédország
2004. Ciprus, Csehország, Észtország, Lengyelország, Lettország, Litvánia, Magyarország, Málta, Szlovákia és Szlovénia
2007. Románia, Bulgária
2013. Horvátország
2020. Nagy-Britannia kilépett (Brexit)
Az együttűködés legfontosabb területei:
A közös vámpolitika: belső vámok eltörlése, egységes vámrendszer a nem tagországokkal szemben, ami az egységes belső piac kialakítását teszi lehetővé.
A tőke és a munkaerő szabad áramlása: beruházások lehetősége az integráció bármely országában, ami lehetővé teszi a kedvezőbb feltételek kihasználását.
Közös gazdaságpolitika: a nagyobb belső piac nyújtotta előnyök jobb kihasználtsága, a nemzeti fejlesztési programok összehangolása, a gazdasági együttműködés elmélyítése. Közös pénz (euró) ► összemérhetőség, könnyebb elszámolás.
A mezőgazdasági termelés összehangolása: a belső termelés védelme, támogatási-értékelési rendszerek kidolgozása.
A kutatás, fejlesztés és az oktatás összehangolása: közös fejlesztési programok kidolgozása, költségek megosztása.
A területi fejlettségi különbségek felszámolása: a felzárkózást segítő támogatási rendszer kiépítése ► az újonnan csatlakozók felzárkózási lehetősége (regionális politika).
Hatása
-
Nagyobb piac
-
Hatékonyabb kutatás-fejlesztés, ipari termelés – költségek megoszlanak
-
Támogatások – Európai Kohéziós Alap
-
Cégalapítás, tanulás, munkavállalás, szolgáltatások használata az EU-n belüli más országokban
-
EU gazdasági válsága kihat a tagországok nemzetgazdaságaira is