Ázsia természetföldrajza

Ázsia elhelyezkedése

Ázsia nagyrészt az északi féltekén helyezkedik el. A legnagyobb területű kontinens, földtanilag az Európával egységes Eurázsia része. Területe 44 millió km2. Mindhárom övezet megtalálható a területén. A szárazföld legmagasabb és legalacsonyabb pontja is Ázsiában található. Itt mérték a legtöbb csapadékot a Földön.

Határai:

  • északon a Jeges-tenger,

  • keleten a Csendes-óceán,

  • délen az Indiai-óceán.

Nyugati határa mesterségesen meghúzott határ, az Ural-hegység és a Kaukázus gerince, a Kaszpi-tenger, illetve a Boszporusz és a Dardanellák szorosok rajzolják ki.

Domborzata:

Felszíne nagyon változatos. Hatalmas síkságok (Nyugat-Szibériai alföld), fennsíkok (Tibet) találhatók meg Ázsiában, de a domborzatot a hegyvidékek dominálják.

A Himalája a Föld leghatalmasabb hegysége, legmagasabb csúcsa 8848 méteres Csomolungma. Keleti partvidékén és a keleti szigetvilágon vulkáni hegyek alakultak ki.

A Föld legnagyobb (Kaszpi-tó) és a legmélyebb (Bajkál-tó) tava is itt található, hatalmas folyói a világ leghosszabbjai közé tartoznak (Ob, Jenyiszej).

Földtani szerkezete

Ősföldek:

Ázsia területén nagyon ősi kőzetekből álló ősföldek találhatók. Ezek több milliárd éves kőzetekből állnak, szerkezetük nagyon stabil. Fő kőzetalkotójuk a mélységi magmás gránit. Az Angara-pajzs Közép-Szibériában található, domborzata fennsík jellegű.

A Kínai-pajzs Ázsia délkeleti részén található. A Dekkán- és az Arab-pajzs Afrikáról leszakadt és a földtörténet során Ázsiához kapcsolódott kontinensdarabok. Ütközésük közrejátszott az Eurázsiai-hegységrendszer kialakulásában.

Óidei röghegységek:

Ázsiában több óidőben keletkezett röghegység is húzódik. Ezek egy része a későbbi hegységképződések során magasra emelkedett. Ilyenek a Tiensan és a Kunlun. Az Altáj és a Szaján a Bajkál-tó vidékének röghegységei. Európát Ázsiától elválasztó Ural-hegység is óidőben keletkezett röghegység. Ezek a hegységek a Kaledóniai-, illetve a Variszkuszi-hegységképződések során jöttek létre, majd lepusztultak, feldarabolódtak és röghegységgé alakultak.

Fiatal lánchegységek:

Ázsia domborzatát két nagy hegységrendszer uralja: az Eurázsiai és a Pacifikus. Ezek főleg a földtörténeti újidőben keletkeztek.

Az Eurázsiai-hegységrendszer az Afriai (+India, Arab-félsziget) és az Eurázsiai lemez ütközésével keletkezett. A felgyűrődött üledék hozta létre a magashegységeket. A Föld leghatalmasabb hegysége a Himalája az Indiai-szubkontinens Eurázsiához ütközésével keletkezett.

A hegységrendszer lefutása Kelet-Nyugati irányú, Ázsia keleti részén fordul délre. A párhuzamos hegyláncok belső zárt fennsíkokat (Tibet) hoznak létre, helyenként pedig összecsomósodnak (Pamír).

A Pacifikus-hegységrendszer a Csendes-óceáni lemez alábukásával keletkezett Ázsia keleti és Amerika nyugati partvidékén. Vulkáni tevékenység jellemzi, a mai napig aktív tűzhányókkal. A hegységrendszer lefutása É-D-i, Ázsia keleti partvidékén és a Kelet- és Dél-Kelet-Ázsiai szigetvilágon alakította a domborzatot.

Alföldek:

Az újidő végi eljegesedések Ázsia északi részét kisebb mértékben érintették. Az alföldeket főleg a folyók töltötték fel üledékkel. Legnagyobb alföldje a Nyugat-szibériai síkság.

Szerző
Do Emese
Forrás
Facebook nyilvános csoport

Letölthető fájlok

Tartalom jelentése

Ha bármi problémát észlelsz a(z) "Ázsia természetföldrajza" című tartalommal kapcsolatban, kérlek az alábbi hivatkozásra kattintva jelezd felénk! Köszönjük!