A forró övezet öveinek jellemzése

A forró éghajlati övezet az északi és a déli szélesség 30. foka között helyezkedik el. Az övezet a passzát szélrendszer uralma alatt áll, a hőmérséklet az egész övezetben kb. ugyanolyan. Az évi középhőmérséklet mindenhol meghaladja a 20°-ot, a napi hőingás pedig az évi közepes hőingást. A passzát felszálló ágának helyéhez erős csapadékképződés, leszálló ágához száraz időjárás kapcsolódik. Az övezet a csapadékeloszlás alapján három övre tagolódik: az egyenlítői öv, az átmeneti öv (és a monszun vidék), a térítői öv.

Átmeneti öv jellemzői:

Éghajlat: Szavanna éghajlat, a két évszak, a csapadékos és a száraz különíthető el. A csapadék a félgömb nyarán érkezik, az övet a nyári esők övének is nevezik. Az évi középhőmérséklet 23-27, az évi közepes hőingás 3-10˚C.

Az Egyenlítőtől a térítők felé haladva a nedves évszak hossza 9-10 hónapról 2-3 hónapra, az évi csapadékmennyiség 1500mm-ről 300mm-re csökken.

Növénytakaró: a természetes növénytakarója a szavanna, facsoportokkal átszőtt ligetes mezőség. Az egyenlítői övtől távolodva több változata alakult ki:

  • nedves szavanna 3-5 hónapos szárazsággal embermagasságú füvek facsoportokkal, még zárt erdőkkel

  • száraz szavanna 6-7 hónapos szárazsággal a fűterületet mély gyökérzetű bokrok, bozótok tagolják, néhol sajátos vízraktározó fákkal

  • tüskés szavanna 8-10 hónapos szárazsággal alacsony füvek, tüskés bozótok akáciák.

A szavannákon a talajok színe a kisebb kilúgozás és a növekvő humusztartalom miatt rozsdavörösből fokozatosan sötétre vált (szavannai vörösföld-sötét szavannatalaj)

A folyók erősen ingadozó vízjárása a csapadékelosztáshoz igazodik (Niger).

A mállás és a hő okozta aprózódás is hatékony. A felszín gyorsan pusztul, mivel a málladékot a csapadék leöblíti, az aprózódott törmeléket a folyók elszállítják.

Az átmeneti jelleget alátámasztó példák:

Az öv átmenetet képez az egyenlítői és a térítői (sivatagi) öv között.

A napi hőingás a térítők felé nő.

A csapadék mennyisége csökken a térítők felé, nő az egyenlítő felé.

A csapadékos évszak hossza rövidül a térítők felé, nő az egyenlítő felé.

A folyók vízjárása: ingadozó vízjárás, míg az egyenlítői övben a folyók mindig bővizűek, vízjárásuk egyenletes, a térítői övben egész évben kevés a folyómedrekben a víz, ki is száradhatnak.

  • Az övben a mállás és az aprózódás szerepe évszakos váltakozást mutat, míg az Egyenlítőnél a mállás, a térítőknél az aprózódás dominál.

  • A természetes növénytakaró jellemzői: kevésbé dús, mint az egyenlítői övben, de sokkal dúsabb, mint a térítői övben

  • A talajadottságok változása: termékenyebb talajok, mint a két határoló övben

Szerző
Do Emese
Forrás
Facebook nyilvános csoport

Tartalom jelentése

Ha bármi problémát észlelsz a(z) "A forró övezet öveinek jellemzése" című tartalommal kapcsolatban, kérlek az alábbi hivatkozásra kattintva jelezd felénk! Köszönjük!