Globalizáció

A globalizáció fogalma

A globalizáció olyan a 20. században felerősödő, és napjainkban is tartó folyamat, amelynek során a világban a nyugati civilizáció hatására egységesedés megy végbe a gazdaságban, a pénzügyi életben, kultúrában stb. Pl. ugyanazok a termékek, márkák, ételek (McDonald’s), filmek (Hollywood), zenék, technológiák (mobil, laptop, Ipod), üzletláncok (Tesco, Lidl…) elérhetők mindenütt a világon. Az államok és egyes területek közötti kapcsolatok egyre erősebbek, és kölcsönös függés alakul ki. A nemzetállami keretek egyre kevésbé alkalmasak a gazdasági és társadalmi folyamatok kezelésére.

A globalizáció kialakulásában szerepet játszó tényezők

  • Amerika felfedezése a világkereskedelem kialakulást tette lehetővé,

  • az ipar kialakulása (ipari forradalom) és annak elterjedése Európában, majd az USA-ban,

  • az infrastruktúra (közlekedés, légiközlekedés - egy nap alatt eljuthatunk a világ legtávolabbi pontjára – fejlődése,

  • az internet elterjedése,

  • az angol nyelv világnyelvvé válása (kulturális globalizáció).

A globalizáció előnyei és hátrányai

Előnyök:

  • A globalizációnak köszönhetően az új technológiai vívmányok gyorsan elterjednek, ami az akadálytalan pénz- és működőtőkeáramlással együtt kedvező hatást gyakorolhat a gazdaság fejlődésére. Fejlődik az infrastruktúra.

  • A globalizáció felpörgeti a gazdaságot. A világnak éppen azok a népei a legszegényebbek, amelyek kimaradtak a globalizáció folyamatából. A diktatúrák kapcsolódnak be legkevésbé a globalizáció folyamatába (É-Korea, Kuba, a legtöbb afrikai ország), mondani sem kell, hogy ezek a világ legszegényebb államai.

  • A globalizáció előnyei közé tartozik Európán belül az egységes váltópénzre való átállás (euro), a szabad munkaerő-áramlás a „láthatatlanná tett” országhatárokon keresztül és az egységes gazdasági-, piaci politika.

  • Az egyik legmarkánsabb példa a „pozitív” globalizációra a távközlés, a hírközlés, a közlekedés és szállítás robbanásszerű fejlődése. Hiszen gyakorlatilag a világ bármely részével azonnal kommunikálhatunk, eszmét cserélhetünk. Ehetünk eredeti kínai porcelán tálból vasárnap, hétfőn szedett spanyol narancsot vagy venezuelai banánt, illetve ha a frisset jobban szeretjük, elutazhatunk oda, viszonylag olcsón és leszedhetjük magunk. A számítástechnika és Internet elterjedése is globális folyamat, ez a technológia és a hozzá kapcsolódó média sok mindenre jól használható.

  • A "legglobalizáltabb" országok kicsik. Méretük sokkal inkább megköveteli a nyitottságot, az önellátás lehetősége korlátozott, a belső piacon maradás csökkenti a hatékonyságot. De szerepet játszanak a földrajzi adottságok és a történelmi örökségek is. A sorrend: Szingapúr, Hongkong, Hollandia. Ez azt jelzi, hogy a kisebb országok a globalizáció igazi győztesei, de rá is vannak kényszerülve, hogy jobban bekapcsolódjanak a nemzetközi kereskedelembe és megnyissák piacaikat a külföldi tőke előtt.

  • A fejlődő országokban a beáramló működő tőke munkahelyeket teremt.

Hátrányai:

  • Fokozódnak a társadalmi-gazdasági egyenlőtlenségek, az egész bolygón a globalizációban élen járó országok kultúrája válik meghatározóvá. Ez mindennapi életünkre, vásárlási szokásainkra is hatással van: éljünk a Föld bármely részén, világszerte hasonló márkákkal találkozhatunk, ugyanazon termékekre tehetünk szert (=világtermék, pl. CocaCola).

  • A környezetszennyező és elavult technológiájú iparágak települnek a fejlődő országokba. Ez újabb problémákat szül (légszennyezés, vízszennyezés, egészségkárosodás).

  • A fejlett országokban viszont ezzel párhuzamosan nagy hagyományú iparvidékek mennek tönkre. Ezeken a területeken így rozsdaövezetek jönnek létre.

  • A fejlett országok még gazdagabbak lesznek. A legszegényebb országoknak egyelőre esélyük sincs bekapcsolódni a globalizációba.

  • A fejlett országok társadalmaiban is törések jönnek létre pl. a globális világot használni tudó számítógép- és internethasználók és az ahhoz nem értők („digitális analfabéták”) között.

Saját vélemény megfogalmazása

Egyetértek a globalizációval, mert…

Véleményem szerint a globalizáció hasznos, mert…

Azt gondolom, hogy a globalizációnak több hátránya van, mint előnye, mert…


 

Szerző
Do Emese
Forrás
Facebook nyilvános csoport

Letölthető fájlok

Tartalom jelentése

Ha bármi problémát észlelsz a(z) "Globalizáció" című tartalommal kapcsolatban, kérlek az alábbi hivatkozásra kattintva jelezd felénk! Köszönjük!