A hazai gazdaság területi megoszlása

Rendszerváltás

A 2. világháború után Magyarország a szocialista világrendszerhez tartozott, a Szovjetunió politikai és gazdasági befolyása alatt állt. A termelés hatékonysága alacsony volt, az árucikkek rossz minőségűek voltak, mert a KGST országoknak bármit el lehetett adni. Nyersanyagok nélkül a nehézipar dominált (kohászat, gépgyártás). Elavult műszaki színvonal volt jellemző az ipari termelésre. Egypártrendszer működött.

A rendszerváltás (1989) megszűntette az egypártrendszert, többpártrendszerű parlamenti demokrácia alakult ki. De a politikai rendszerváltás mellett gazdasági rendszerváltásra is szükség volt. Az állami és szövetkezeti tulajdont át kellett alakítani és megteremteni a piacgazdaságot.

A piacgazdaságra való áttérés

A pártállami diktatúra tervgazdálkodás alapján működött, ötéves tervekben határozták meg a termelés ütemét. A piacgazdaság a kereslet-kínálat elvén működik, ezek határozzák meg a termelés mennyiségét és az árakat. Az állami és szövetkezeti tulajdon magántulajdonba került, ez a folyamat a privatizáció.

A rendszerváltás után gazdasági visszaesés történt, a megszűnő KGST miatt piacokat veszített a magyar gazdaság, az addigi árucikkek a világpiacon eladhatatlanok voltak, emiatt gyárakat kellett bezárni, megnőtt a munkanélküliség.

Fellendülés

A rendszerváltással megnyílt az út a külföldi tőle beáramlása előtt. Új gyárak, üzemek jöttek létre. Sorra jöttek létre magánvállalkozások, megjelentek transznacionális cégek.

Megtörtént a gazdasági szerkezetváltás: az elavult bányászat, kohászat és nehézgépgyártás helyett új iparágak telepedtek meg: autógyártás, elektronika. Felfutott a szolgáltatási ágazat, fejlődött az infrastruktúra.

Területi különbségek

A rendszerváltás előtt a gazdaság fő tengelye a Dunántúli- és Északi-középhegység volt.

Az új ipari tengely Győr-Tatabánya-Székesfehérvár-Budapest-Kecskemét lett. Egyértelmű a Közép-Magyarországi Régió gazdasági túlsúlya. Dinamikusan fejlődik a Dunántúl nyugati és északi része. Ennek a fő oka a nyugati és központi fekvés, a jó infrastruktúra (utak, vasúthálózat) és a képzett munkaerő.

Lemaradó térségek: A korszerűtlen gyárak, bányák bezárásával mára Észak-Magyarország az ország egyik legfejletlenebb területe lett. Nagy az elszegényedés és a munkanélküliség mértéke ezen a területen. Komoly lemaradással küzd a Dunántúl déli része (Baranya), illetve az Alföld nagy területei a mezőgazdáság átalakulása miatt.

Jól megfigyelhető azonban, hogy az ország minden részén a nagyvárosokban a gazdasági mutatók sokkal jobbak, mint a kistelepüléseken. Ennek oka a szolgáltatások fellendülése, amely ágazat a nagyobb településeken virágzik.

 

Szerző
Do Emese
Forrás
Facebook nyilvános csoport

Tartalom jelentése

Ha bármi problémát észlelsz a(z) "A hazai gazdaság területi megoszlása" című tartalommal kapcsolatban, kérlek az alábbi hivatkozásra kattintva jelezd felénk! Köszönjük!