Hazánk népesedési folyamatai

Hazánk természetes szaporodása

A 80-as évek eleje óta természetes fogyás jellemző Magyarországon, ami csökkenő népességszámhoz vezetett. Az egész országra jellemző bár vannak területi különbségek.

Ennek az az oka, hogy a születések száma csökken, a párok egyre kevésbé és egyre kevesebb gyermeket vállalnak. Ennek lehetnek gazdasági okai, de oka lehet a megváltozott foglalkoztatási struktúra is, a nők egyre inkább olyan jellegű munkát végeznek, mint a férfiak. Emellett viszonylag magas halálozás, nem élünk egészségesen, nem mozgunk eleget, magas a dohányosok és az alkoholfogyasztók aránya.

Kedvezőtlen a korösszetétel, elöregedő a társadalom. Az idős népesség aránya fokozatosan nő, emiatt egyre több az eltartott, növekvő szociális és egészségügyi kiadások hárulnak a kereső népességre. A fiatalkorúak alacsony aránya kedvezőtlen a későbbi népességnövekedés szempontjából is.

A születéskor várható élettartam a fejlett gazdaságú országokéhoz képest alacsony Magyarországon. Ennek oka az egészségtelen életmód. A férfiak kilátásai rosszabbak. Rossz egészségi állapot és a stressz miatt a középkorú férfiak különösen veszélyeztetettek.

Foglalkozási szerkezet és a munkanélküliség

Magyarország foglalkozási szerkezete a fejlett országokra jellemző képet mutat. Legmagasabb a szolgáltatásokban, legkisebb a mezőgazdaságban dolgozók aránya.

A munkanélküliek aránya az utóbbi években folyamatosan csökkent, 2019-ben 3,3% volt. A koronavírus járvány miatt jelenleg ennél magasabb, a hivatalos adat 4% körüli.

Munkanélküliség, foglalkozási szerkezet változása és a migráció

A foglalkozási szerkezet az utóbbi évtizedekben jelentősen megváltozott. A rendszerváltás előtt sokkal többen dolgoztak az iparban és a mezőgazdaságban. Ezek a szektorok a szolgáltatásokhoz képest háttérbe szorultak. A dolgozók egy része munkanélküli lett. A munkanélküliek, ha itthon nem találnak munkát, külföldön próbálkoznak.

Negatív vándorlási mérleg jellemző hazánkra. Ugyan érkeznek Magyarországra a környező országokból és háború sújtotta területekről bevándorlók, menekültek, de jelentős az elvándorlás. Magyarországról főként a fiatalok vándorolnak el, leginkább az EU nyugati országaiba.

Korfa elemzése:

Magyarország korfája az elöregedő társadalmakra jellemző, alul elkeskenyedő méhkas alakú korfa. A korfa alapja keskeny, ez azt jelenti, hogy kevesen születnek, alacsony a 15 év alatti, fiatal korcsoportok aránya.

Fiatalkorban férfitöbblet van, 45 év felett jelentős nőtöbblet mutatkozik. A férfiak születéskor várható alacsonyabb élettartama miatt 45 éves kor felett a nők jelentős túlsúlyba kerülnek. Legnagyobb létszámú a 55-59 év közötti korosztály és ennek következtében a 35-39 éves korcsoport. Az idős korosztályok létszáma az életkor növekedésével fokozatosan csökken.

Szerző
Do Emese
Forrás
Facebook nyilvános csoport

Letölthető fájlok

Tartalom jelentése

Ha bármi problémát észlelsz a(z) "Hazánk népesedési folyamatai" című tartalommal kapcsolatban, kérlek az alábbi hivatkozásra kattintva jelezd felénk! Köszönjük!