Hazánk természeti erőforrásai

Ásványi nyersanyagok

A földtörténet során Magyarország területén sokféle ásványkincs keletkezett. Ezek az ásványkincsek csak részben termelhetőek ki gazdaságosan.

  • Energiahordozók:

Az energiahordozók közül a szénféleségek emelkednek ki. A szénkészletünk 60%-át a gyenge minőségű lignit teszi ki. A készletek a felszín közelében találhatóak, a kitermelésük könnyű, olcsó. Lignitbányák működnek a Bükkalján és a Mátraalján. A barnaszén és a feketeszén rétegek vékonyak, mélyen fekszenek. A bányák nagy részét bezárták. Barnaszén: Borsodi-medence, Bakony, Vértes, feketeszén: Mecsek.

A szénhidrogének (kőolaj- és földgáz) főleg az Alföldön halmozódtak fel a pannon üledékekben (Algyő, Hajdúszoboszló). A kitermelés a Nyugat-Dunántúlon indult meg, de mára ezek a kutak kimerültek. A szénhidrogének kitermelése nem elegendő az ország igényeinek ellátásához, importra szorulunk kőolajból és földgázból egyaránt.

  • Ércek:

Vasérc: Rudabánya az egyetlen vasérclelőhelyünk, de már leállt a kitermelése.

Rézérc: Recsk mellett világviszonylatban is jelentős rézérctelepek találhatóak, de kitermelésük drága, mert a készletek nagy mélységben helyezkednek el. A réz világpiaci ára csökkent, ezért a kitermelés nem gazdaságos.

Bauxit: A Vértesben (Gánt) és a Bakonyban (Iszkaszentgyörgy, Halimba, Nyírád, Szőc) nagy mennyiségű karsztbauxit készlet található. Európai viszonylatban is kiemelkedőek ezek a készletek. Problémát okoz, hogy egyre kisebb fémtartalmú bauxit termelhető ki, illetve a készletek egy része a karsztvízszint alatt található. Ki kell szivattyúzni a kitermeléshez a karsztvizet, ami környezeti, természeti károkhoz vezet.

Mangánérc: A Bakonyban található (Úrkút, Eplény) készleteink szintén jelentősek, Európában a második legnagyobb mangánérc készlettel rendelkezik az ország. De a világpiaci kereslet csökkenése a jelentőségét szintén csökkenti.

Uránérc: A nukleáris energiahordozó a Mecsekben található, kitermelése drága.

  • Nem fémes ásványkincsek:

Építőanyagok: mészkő, kavics, homok

Nemfémes anyagok: kaolin, kovaföld, perlit, zeolit – a Zemplén-hegységben bányásszak, az ipar hasznosítja ezeket az anyagokat.

Vízrajzi adottságok

Magyarország felszíni és felszín alatti vízkészlete nagymértékben hasznosított. A folyóhálózatot a medencejelleg befolyásolja. A hozzánk érkező folyók a felszíni vízkészletünk 90%-át más területekről hozzák. Kedvezőtlen hatása a medence jellegnek a vízszennyezés, illetve az árvizek.

A Duna hasznosítása: hajózás, ivóvíz, ipari víz.

A Tisza hasznosítása: víztározók építése, erőművek (Tiszalök)

Tavak: Balaton, Velencei-tó, Fertő-tó: idegenforgalmi szempontból fontosak.

A felszín alatti vizek jelentősége kiemelkedő. Az Alföld alatti artézi víz készlet kiemelkedő, jó minőségű ivóvíz kitermelését teszi lehetővé. A termál- és gyógyvizek szerepe kiemelkedő.

Geotermikus erőforrásaink

Magyarország területén a földkéreg az átlagnál vékonyabb, ezért lefelé haladva gyorsabban nő a hőmérséklet. Átlagosan 100 méterenként 3˚C-kal emelkedik a hőmérséklet, Magyarországon ez az érték 8-10˚C. Emiatt Magyarország gazdag hévforrásokban és gyógyvizekben. Fürdők tömege épült a gyógy- és termálforrásokra (Sárvár, Hajdúszoboszló, Bükfürdő, Hévíz…). Budapesti fürdőink világhírűek, pl. Széchenyi, Gellért, Rudas, a gyógyturizmus hazánk idegenforgalmának kiemelkedő ága.

A feltörő meleg vízzel helyenként lakásokat fűtenek, használják a mezőgazdaságban.

Magyarország geotermikus grádiense

Szerző
Do Emese
Forrás
Facebook nyilvános csoport

Letölthető fájlok

Tartalom jelentése

Ha bármi problémát észlelsz a(z) "Hazánk természeti erőforrásai" című tartalommal kapcsolatban, kérlek az alábbi hivatkozásra kattintva jelezd felénk! Köszönjük!