A légkör összetétele és szerkezete

A Földet több tízezer kilométer vastagságú levegőburok, a légkör (atmoszféra) veszi körül. A fölfelé egyre ritkuló légkör éles határ nélkül megy át a bolygóközi tér rendkívül ritka anyagába.

A légkör éltet: egyik alkotórésze, az oxigén belélegzése tart minket életben, a légkörben lejátszódó időjárási jelenségek szabják meg, hogy alkalmas-e a Föld egy bizonyos területe a megtelepedésre, élelemtermelésre. A légkör egyúttal védelmez is: megszűri a Napból érkező káros sugarakat, a légkörben elégve semmisülnek meg a Föld felé száguldó meteorok is.

A légkör összetétele

A levegő különböző gázok keveréke, amely cseppfolyós és szilárd részeket (ún. vendéganyagokat) is tartalmaz. E gázkeverékben találunk olyan anyagokat, amelyek mennyisége akár évezredeken át is állandó marad. Ezek az állandó gázok. Idetartozik a nitrogén (78 térfogatszázalékos arányával a légkör meghatározó alkotórésze), az oxigén (21 térfogatszázalékos mennyiséggel), valamint számos nemesgáz (pl. argon, neon).

A légköri gázok egy részének mennyisége néhány év vagy évtized alatt módosul. Ez a változó gázok (szén-dioxid, metán, hidrogén, ózon) csoportja. Néhány gáz mennyisége már néhány nap vagy hét leforgása alatt is változik. Ezek az erősen változó gázok (vízgőz, szén-monoxid, nitrogén-oxidok, ammónia, kén-dioxid, kén-hidrogén).

A légkör szerkezete

A légkör szerkezete és hőmérsékleti viszonyai

A Föld tömegvonzása miatt a légkör tömegének 95%-a az alsó 20 km-es rétegben sűrűsödik össze. A földi életre gyakorolt hatásuk miatt érdemes azonban megismerkednünk a légkör mintegy 1000 km-es magasságig húzódó tartományaival, szféráival.

A légkör legfontosabb tartománya az átlagosan mindössze 10-12 km magasságig terjedő troposzféra.

Ez a réteg tartalmazza a légkör tömegének kb. 80%-át, valamint csaknem teljes vízmennyiségét. A troposzféra az időjárási jelenségek színtere. Felső határa, a tropopauza közelében halad a legtöbb polgári repülőgép. A troposzférában a hőmérséklet a Föld felszínétől távolodva fokozatosan csökken, felső határán -50--60°C-os hideg uralkodik.

Efölött, mintegy 11 és 50 km közötti magasságban helyezkedik el a sztratoszféra. E tartományban a hőmérséklet jelentősen emelkedik, felső határán (a sztatopauzán) már a földfelszíni érték közelében mozog (kb. 10°C). A hőmérséklet-emelkedés egy nevezetes gáznak, a napsugárzás energiáját elnyelő ózonnak köszönhető. Az ózon az oxigén háromatomos változata (O2). A sztratoszférában honos ózon az energiaelnyeléssel nagy szolgálatot tesz a Föld számára: így szűri meg ugyanis a földi életre káros sugarakat. Az ózon igen bomlékony anyag, ezért az ózonréteg vastagsága dinamikusan változik. A tropo- és sztratoszférát együttesen alsó légkörnek is hívják.

A kb. 50-90 km magasan húzódó középső légkörben, a mezoszférában a hőmérséklet ismét csökken, felső határa (mezopauza) a légkör leghidegebb része (-90°C). A mezoszféra is kiveszi részét az élet védelméből, jórészt itt égnek el a Föld felé tartó meteorok. Efölött a termo- és exoszféra található, ahol a légkör fokozatosan átmegy a világűr anyagába.

Az üvegházhatás és az ózonréteg egyaránt a sztratoszférához kötődik.

Szerző
Do Emese
Forrás
Facebook nyilvános csoport

Tartalom jelentése

Ha bármi problémát észlelsz a(z) "A légkör összetétele és szerkezete" című tartalommal kapcsolatban, kérlek az alábbi hivatkozásra kattintva jelezd felénk! Köszönjük!