A Naprendszer

A Nap és a körülötte keringő égitestek alkotják a Naprendszert. A Naprendszer középpontjában a Nap található, ami egy közepes méretű csillag. A csillagoknak saját fényük van, gázból vannak. A csillagok csillagrendszerbe tömörülnek, amit galaxisnak is hívhatunk, a mi galaxisunk neve Tejútrendszer. Felülről nézve kerek, oldalról nézve lapos alakú. A nap körül lévő égitesteket a Nap gravitációs ereje tartja pályán. A naprendszer égitestei: Nap, a bolygók, kisbolygók, holdak, üstökösök, meteorok, a bolygó közi anyag.

A Nap

A Naprendszer központi égitestje a Nap. A nap egy forró gázgömb, anyaga plazma (jó áramvezető forró gáz), mely 70% hidrogénből, 28% héliumból és 2% egyéb elemből áll. A belsejében hidrogén héliummá alakul át (magfúzió), eközben hatalmas energia szabadul fel ez okozza a magas hőmérsékletét, illetve a fény keletkezését. Forog a tengelye körül, kering a Naprendszer tömegközéppontja körül.

A Nap légkörének különböző jelenségek játszódhatnak le. Ilyen például a napfolt, mely a Nap felszínén látható kisebb hőmérsékletű, sötétebb folt. A napfoltok általában egy 11 éves periódus során váltakoznak napfoltminimumok és -maximumok szerint.

A másik naplégköri jelenség a fler, más néven napkitörés. Ezek olykor Föld nagyságú kitörések is lehetnek és erős fénnyel járnak. Hasonló jelenség a protuberancia is – ezek izzó és sugárzó hidrogénfelhők, melyek a napfoltok környékén keletkeznek.

A napszél során a Nap légkörének apró részecskéi nagyon gyorsan mozognak és kiszakadnak a Nap gravitációs teréből. Ezt a nagy sebességű gázáramlást hívjuk napszélnek.

A Nap szerkezete gömbhéjas. Legbelül a 15 millió fokos mag helyezkedik el és itt játszódnak le a termonukleáris folyamatok. A magot körülvevő kisugárzási övezet továbbítja a sugárzásokat (látható fény, ultraibolya-, infravörös- és röntgensugarak) a külső gömbhéjak felé. A kisugárzási övezet után az áramlási zóna következik, melyben az energiatovábbítást az anyagcirkulációk segítik. Ezután a Nap látható tartományai következnek: a 6000 fokos fotoszféra, ahonnan a napfény 90%-a származik. A fotoszférát a vastagabb és forróbb kromoszféra követi, melynek azonban a sűrűsége jóval kisebb a fotoszféránál. A Nap legkülső gömbhéja a napkorona, melynek vastagsága legalább akkora, mint a napátmérő és fokozatosan megy át a bolygóközi anyagba. Megpillantani elsősorban napfogyatkozáskor lehet.

Bolygók

A Föld a Naptól számítva a 3. bolygó. Nap-Föld közepes távolsága = csillagászati egység. A Nap körül elliptikus pályán keringenek a bolygók. Ezek: Föld típusú vagy kőzetbolygók: Merkúr, Vénusz, Föld, Mars. Jupiter típusú vagy gázbolygók: Jupiter, Szaturnusz, Uránusz, Neptunusz.

Föld típusú bolygók: közel a Naphoz (belső bolygók), rövid keringési idő, nagy sűrűség, holdak száma kevés, nincs gyűrűrendszer.

Jupiter típusú bolygók: Naptól távol, keringési idő nagy, kis sűrűség, holdak száma nagy, gyakoriak a gyűrűrendszerek.

Bolygónk a Föld típusú bolygók közé tartozik (nagy sűrűsége 3g/cm3 és szilárd kőzetburokkal rendelkezik. A bolygónk adatait viszonyítási alapnak tekintjük.

Egyéb égitestek

Kisbolygók: főleg a Mars és a Jupiter között keringenek, többségük néhány km átmérőjű szilárd égitest ide tartozik a Plútó is.

Holdak: a bolygók kísérői a nap fényét verik vissza, mint a bolygók felszínüket meteor becsapódások alakították ki, legismertebb a Föld holdja, a Hold.

Üstökösök: Elnyúlt, ellipszis alakú pályán keringenek, a legtöbb a naprendszer külső részén. Kis tömegű égitestek. Két részből állnak, a fej és a csóva. A fej középpontjában van a mag (kődarabkák, gázok jég alkotja). Ha az üstökös közel kerül a naphoz, fagyott alkotó részei olvadásnak indulnak gázzá alakul, fényes burokkal veszi körül a magot, ami megnyúlik haladása során. Ez a csóva.

Meteor: kőből, vasból álló kisméretű égitestek, a Föld légkörébe érve felizzanak, a kisebbek elégnek. A nagyobbak becsapódnak, ezek a meteoritok.

Bolygóközi anyag: a kibolygók feldarabolásból, az üstökösökből származó por és a Napból kiáramló gáz alkotja.

Szerző
Do Emese
Forrás
Facebook nyilvános csoport

Letölthető fájlok

Tartalom jelentése

Ha bármi problémát észlelsz a(z) "A Naprendszer" című tartalommal kapcsolatban, kérlek az alábbi hivatkozásra kattintva jelezd felénk! Köszönjük!