A Biblia néhány jellegzetes műfajának bemutatása

A Biblia néhány jellegzetes műfajának bemutatása
 

- a Biblia a zsidó-keresztény kultúra foglalataként a világ legismertebb könyve, amelyre a világ minden táján élő emberek alapozták és alapozzák hitüket, viselkedésüket és identitásukat. Alapjaiban meghatározza a kereszténységet felvett Európa országainak gondolkodásmódját, művelődés- és művészettörténetét

- ez jelöli ki alapvető értelmezési kereteinket, a művészet természetes kifejezőeszköz a gondolkodásvilága, szimbólumrendszere, és műfajai. A történetek és alakok újraírásával és felhasználásával későbbi korok alkotói is éltek, meghatározók az elemei az irodalomban, és a szín- illetve filmművészetben egyaránt.

- olyan keret, amelyhez viszonyítva a különböző korok embere értelmezhette önmagát

- részei: világteremtéssel kezdődik és apokalipszissel zárul, közte a zsidó nép őstörténetét és a kereszténység kialakulását olvashatjuk. Két részből áll: Ószövetségből és Újszövetségből – az Ószövetség tartalmazza az őstörténeteket, és leírja az Isten-ember kapcsolat alapjait, kezdetét (Kr. e. 16-2. század); míg az Újszövetség Jézusról, és az Isten és emberek közti kiterjesztett szövetségről szól (Kr. e. 1 – Kr. sz. 1.század). Az Ósz.-ben 39, az Újsz.-ben 27, a teljes Bibliában 66 könyv van

- a beletartozó írásokat a kanonizáció során választották ki (kánon-mérték), a kihagyott, de isteni sugalmazású szövegeket nevezzük apokrifnak

- a Biblia fordításai is fontos szerepet játszottak a nyelviség kialakulásában – számos nyelv köszönheti abc-jét, írásbeliségének kezdetét ennek. A Biblia eredeti nyelve héber. A Tórát elsőként görögre fordította le a hébert, arámit már nem beszélő szórvány-zsidóság 72 bölcse 72 nap alatt → Septuaginta 

- az első latin nyelvű teljes fordítást Szent Jeromos készítette → Vulgata

- Martin Luther német nyelvre fordította először az Új- majd az Ósz.-t, 1534-től kezdődött meg a Biblia nemzeti nyelvekre való fordítása; az első magyar Újsz.-t Sylvester János készítette el 1541-ben, ezután pedig megszületett 1590-ben, Vizsolyban az első teljes magyar Bibliafordítás Károlyi Gáspár keze alatt
 

Ószövetség műfajai 

- példázat

→ parabola; a Biblia elbeszéléseinek egyik fajtája, rövid, tanító célzatú szöveg, történet, amely egy vallási, erkölcsi tétel bizonyítását szolgálja. Egy történet egy-egy követendő/elvetendő példát mutat be, foglal a beszédébe, vagy egy levonható tanulságot vezet elő. Többnyire zárt, egységes szerkezetű szöveg, jelképes kifejezésmódja több értelmezési lehetőséget is fenntart. 

- a műfajt Jézus használja főként a Bibliában, így szólítja meg a mindennapos szereplőket a történetek cselekményében; a példázat műfaja megengedi, hogy mindenki magában, a saját feldolgozása útján használhassa a történetet, és következtessen valamilyen üzenetre. Nincsen egyértelmű magyarázata. → értelmezhetőség

- erre példa Izsák feláldozásának története: maga a történet előadásában nincsen helye a körülmények leírásának vagy a szereplők jellemzésének, a középpontban a cselekvés áll – rávilágít a hit és bizalom fontosságára, vmint a zárlatban helyet kap az Ábrahám előzetes tudása és az Úr parancsa közt feszülő ellentmondás feloldása, és az áldás és ígéret megerősödése.

- elbeszélés

→ az üdvtörténet részei, a múlt egyes történeteit adja el, cselekménysorokat foglal össze, illetve élettörténetekről, hétköznapi alakokról is beszél. Erősebben kibontakozik bennük a szereplők jelleme, hely/idő, cselekedetek, illetve a tipikus elbeszélésekhez hasonlóan van kezdete és vége a történetnek. Főszereplőjük azonban mindig Isten, jelentésük pedig egyetemes, nem csak egyes személyiségekre értelmezhető. 

- ilyen pl. József története, amely egy Isten szeretetéről és a megbocsátásról szóló, egyértelmű üzenetet hordoz (kicsit minden elbeszélés példázat-jellegű is a Bibliában), miközben egy kerek, történetértékű eseménysort bontakoztat ki (más példák – Jónás, Mózes könyvei, Eszter könyve)

- zsoltár

→ »psalmus« dal szóból ered a neve, pusztai majd jeruzsálemi szentély liturgiáinak használatára keletkezett dalok neve, a Bibliában található 150 zsoltárt (Zsoltárok könyve) Dávidnak tulajdonítják. Négyféle zsoltárt különböztetünk meg az imádság típusa szerint: panasz- (egyén/közösség problémájának feltárása és segítségkérés), hálaadó- , himnusz, bölcsességi- (elmélkedő, gondolati tartalmakat megfogalmazó ének). Gyakori bennük a mondatpárhuzam és a gondolatritmus.

- Szenczy Molnár Albert fordítja le őket: Psalterium Hungaricum

- siralomének

→ más néven jeremiád (Jeremiás siralmai); egy nép szenvedését – amelyet Isten csapsásaként, büntetéseként értelmeznek – panaszoló ének. Jellemzően kapcsolódik hozzá az imádság, fohász. A gyászdal egyik válfaja. 

- héber nászdal

→ az Ószövetség lírai könyvében, az Énekek énekében található jellemző műfaj, melyben a vőlegény és a menyasszony kölcsönös szerelmi éneke szólal meg. Ez kapcsolatban áll a Jézus-egyház kapcsolattal is, melyben Jézust, mint »mennyei vőlegényt« fogadja el az egyház, hűséggel

- prófécia

→ Isten üzenete a közösségnek, jóslat, jövendölés, amelyet a hírnökén, a prófétán keresztül nyilvánít ki a közösség számára (álomlátás, jóslat)

(- mítosz 

→ ebben a műfajban fogalmazzák meg a különböző kultúrák és vallások a világ keletkezéséről és lényegéről szóló elképzeléseiket, magyarázataikat. Vehető vallásos értelmű mítosztörténetnek a mózesi teremtésmítosz) 
 

Újszövetség műfajai

- példázat - egyszerre szól a bűnösökhöz és a megtértekhez, kiterjesztődik a műfaj által közölt üzenetekben is az új szövetség Istennel. Pl: Tékozló fiú, Irgalmas samaritánus, elveszett drahma 

- himnusz

→ vallásos műfaj, Istent dicsőítő ének, az imához legközelebb álló, segítségért fohászkodó, lírai forma. Példa rá Mária fohásza (Lukács evangéliuma), illetve a Szeretethimnusz (Korinthusbeliekhez írt levél)

- levél

→ a személyes beszédet helyettesítő írásbeli műfaj, szerzője a címzetthez való eljuttatás céljából írja (misszilis levél típusa – ez igaz a Biblia leveleire (Páli levelek). Teológiai értekezések (Zsidókhoz írt), alkalmi szövegek (Filemonhoz írt) találhatók pl. Pál leveleiben, illetve a problémákkal, kérdésfelvetésekkel foglalkozik a gyülekezetekhez írt levelekben, gyakran kissé töredékesek (az előzmények teljes ismeretének hiánya miatt)

- passiótörténet

→ Jézus szenvedéstörténete 

- prédikáció

→ latin »kijelentés« szóból ered, szent szövegeket értelmező, vagy erkölcsi-tanító célzatú egyházi beszéd, irodalmi műfaj. Elhangozhat élőszóban, és terjeszthető írásos formában is

- apokalipszis

→ feltárás, kinyilvánítás műfaja. Vallási iratokban a rejtett dolgok felfedése, a jövő eseményeit fedi fel, amelyek az ember és közössége számára még nem ismeretesek. A jövendölés látomásként jelenik meg. Általában a pusztulás képeit használja; allegorikus műfajként is vehető, stílusa, jelképvilága jellegzetesen a végítélet megjelenése köré szerveződik (Jelenések)

- evangélium

→ hír, örömhír, megváltás ígérete az Ószövetségben, és a megváltás eljövetelének örömhíre az Újszövetségben. Bibliai műfajként a Jézus életét, tetteit, tanítását megfogalmazó írásmű (Máté, Márk Lukács, és János evangéliuma). A Biblia 4 evangéliumából hármat szinoptikusnak, azaz egybetekintőnek nevezünk, ugyanis ezek az evangéliumok szerkezetileg, szemléletileg hasonlóak (egyedül János evangéliuma más, ő nagyobb hangsúlyt helyezett Jézus isteni mivoltára)

 

Szerző
Kertész Fanni

Tartalom jelentése

Ha bármi problémát észlelsz a(z) "A Biblia néhány jellegzetes műfajának bemutatása" című tartalommal kapcsolatban, kérlek az alábbi hivatkozásra kattintva jelezd felénk! Köszönjük!