A kommunikáció tényezői és funkciói

A kommunikáció mint a nyelvtudományok egyik ága az ötvenes évektől önállósodott. Ma a kommunikációelmélet sok helyen önálló tárgyként tanulható.

A kommunikáció fogalma

A kommunikáció – magyarul közlésfolyamat – egy információ mozgásba lendítése, két fél közötti szándékos és kölcsönös felhasználása. Ezzel szemben az információ egyirányú, nem kölcsönös. A közlekedési jelzőtáblák például csak információt nyújtanak. Ezzel szemben egy egyetemi előadást inkább kommunikációnak foghatunk fel, hiszen a hallgatók viselkedése (figyelés, jegyzetelés, alvás vagy nevetgélés) mind visszajelzésnek minősül.

A kommunikáció lehet verbális (pl. beszélgetés, előadás, levélírás) és nonverbális (mimika, gesztusok, füttyjelek, ábra).

A kommunikáció tényezői

Az alábbi rendszert Roman Jakobson nyelvész dolgozta ki. Kommunikációs ábrájának előnye, hogy nemcsak a nyelvi, hanem bármiféle kommunikációra alkalmazható.

A kommunikációnak az alábbi tényezőit állapítja meg:

Adó-vevő: egy párbeszéd során az adó és a vevő cserélgetik helyüket, de mindegyik pillanatban mindketten adók is, vevők is, hiszen míg egyikük beszél, a másik valamilyen módon (pl. mimikával) szintén információkat közöl.

Üzenet: a közlés tartalma.

Csatorna: az a fizikai közeg, amely lehetővé teszi – fizikálisan, a gyakorlatban – a közlésfolyamat létrejöttét. Pl. a levegő hanghullámai, telefonvonal, világháló stb.

Kód: az a jelrendszer, amely a résztvevők számára közös (pl. a magyar nyelv).

Beszédhelyzet: ide tartoznak a folyamat tér és időviszonyai, egyéb külső körülményei.

Valóság: a résztvevők közös előismeretekkel kell, hogy rendelkezzenek a világról. Pl. egy vita kellős közepébe csöppenő ember nem feltétlenül érti, miről van szó.

Ha bármelyik tényező hiányzik, vagy nem működik kielégítően, nem jön létre, vagy nem sikeres a kommunikáció.

A kommunikációs célok/a kommunikáció funkciói

A kommunikációnak hat funkcióját szokás megkülönböztetni:

Referenciális (ábrázoló-leíró): célja a tájékoztatás, ismeretközlés. Ennek megfelelően leginkább a kijelentő mód kötődik hozzá. Referenciális funkciót töltenek be a használati utasítások, a szakkönyvek, a történetmesélés, a bemutatás, önéletrajz, de részben egy irodalmi tájleírás is.

Konatív (felhívó): célja, hogy a hallgatót rávegye valamilyen cselekvésre, vagy épp eltiltsa. Épp ezért gyakrabban kötődik hozzá a felszólító mód. Gyakran találkozunk ezzel az iskolai tanórákon (állj fel!), a reklámszövegekben (próbálja ki!) házirendekben (tilos dohányozni!).

Emotív (érzelemkifejező): Péter Mihály nyelvész szerint ezt a funkciót semmilyen közlésben nem tudjuk kikerülni, mert valamilyen érzelem minden kifejezésünkhöz kötődik. Az érzelemkifejezés legjellegzetesebb nyelvi eszközei az indulatszók. Vannak olyan szövegtípusok, amelyek egyértelműen ide sorolhatók, pl. a káromkodás, a lelkizés, a szerelmi vallomás.

Fatikus (kapcsolatteremtő, kapcsolattartó és kapcsolatlezáró): a nyelv fatikus funkciója akkor érvényesül, amikor nem akarunk tartalmas információt közölni, csak a másik iránti jószándékot, udvariasságot, tiszteletet akarjuk kifejezni. Ide tartoznak a köszönésformák, megszólításformák és udvarias kérdések.

Metanyelvi (értelmező): a másik öt funkció esetében a nyelv segítségével nyelven kívüli dologról beszélünk. A metanyelvi funkció esetében a nyelv segítségével a nyelvről teszünk megállapításokat, így ide tartozik minden nyelvtankönyv, nyelvtanóra, de olyan egyszerű hétköznapi kérdések is, pl. hogy mit jelent ez a szó?.

Poétikai (esztétikai): ez a funkció a szépirodalomban érvényesül leginkább, de egy pohárköszöntő, egy templomi prédikáció is tartalmazhat erre a funkcióra utaló jegyeket. A poétikai funkció fontos és gyakori összetevői a szóképek és az alakzatok, illetve minden olyan eszköz, ami a nyelvi szépség és választékosság irányába mutat.Az űrlap tetejeAz űrlap alja

Szerző
Do Emese
Forrás
Facebook nyilvános csoport

Tartalom jelentése

Ha bármi problémát észlelsz a(z) "A kommunikáció tényezői és funkciói" című tartalommal kapcsolatban, kérlek az alábbi hivatkozásra kattintva jelezd felénk! Köszönjük!