A közlésfolyamat nem nyelvi kifejezőeszközei

Kommunikáció: magyarul közlésfolyamat = információ átadása, a feltétele, hogy az adó és a vevő között működik a visszajelzés. Pl. a közlekedési tábla csak információt ad. De ha a tanórán egy tanár beszél visszajelzést kap abból, hogy milyen a testtartásom, arckifejezésem, írok-e vagy figyelek, vagy mást csinálok: tehát ez kommunikáció.

A kommunikáció nyelvi és nem nyelvi (nonverbális) formában is működik.

A nem nyelvi kommunikációnak négy fontosabb fajtájáról beszélünk:

Mimika (arckifejezés)

A mimika nagyobb része reflex-szerűen működik, tehát nem tudjuk akarattal befolyásolni: pl. meglepődés (felhúzott szemöldök), megijedés (kinyíló száj). Nagyon fontos a szemkontaktus: ha pl. hiányzik, az azt jelezheti, hogy nem őszinte, vagy zavarban van, akivel beszélünk. Előfordul, hogy a mimikát tudjuk akarattal befolyásolni, pl. lehet erőltetetten mosolyogni vagy sírni, haragot színlelni (de a jó megfigyelő ezeket észreveszi).

Gesztusok

Elsősorban kézzel, karral és a fejünkkel tesszük (megrántjuk a vállunkat, bólogatás) Amit mondunk, megerősítheti / helyettesítheti. Például egy kézmozdulattal nyomatékot adhatunk annak a kijelentésnek, hogy „baj lesz” (fenyegetés a kézzel). De ha rázzuk a fejünket, nem kell kimondanunk a „nem”-et, ilyenkor helyettesíti a mozdulat. A gesztusokat szintén lehet tanulni (pl. politikusok vagy üzletemberek tanulják), de egy része ezeknek is tudattalanul működik. Pszichológusok pl megfigyelték, hogy aki hazudik, az gyakran a kezét az arcához emeli, a kéz belső felét nem mutatja kifelé, vagy a fejét balra fordítja.

Testtartás

Az egész test részt vesz a kommunikációban. Legtöbbször a hangulatunkat fejezi ki. (fájdalmat: összegörnyedés, unalmat – elnyújtózott tartás ülés közben, levertséget – hajlott testtartás) Ha valaki előredől miközben a másik beszél az figyelmet fejez ki. A keresztbe tett kéz-láb és hátradőlés szigort, fegyelmet, de gyakran elutasítást is kifejezhet. Sokan megfigyelték már, hogy két egymással rokonszenvező ember beszélgetés közben önkéntelenül felveszi egymás testtartását.

Térköz-szabályozás

Üzenetet fejez ki az is, hogy milyen közel állunk vagy engedjük magunkhoz az embereket. Pl. önkéntelenül hátrálunk, ha úgy érezzük, hogy valaki a személyes szféránkba belép. A térköz-szabályozás kulturálisan differenciált: Japánban például nagyobb térbeli távolságot tart két beszélgető ember, mint nálunk.

A nem nyelvi kommunikációnak olyan fajtái is vannak, amelyek nem az emberi test jelzései:

vizuális jelek: kép- festmény- grafikus jel (€, ♠, ♣, ♥, ♦)

hangjelek: pl. csengő, sziréna, szignál stb.

A jelek sokfélesége jól látható egy olyan összetett eseményben, mint egy futballmeccs:

  • himnuszok eléneklése (a zászlók felhúzása)

  • a csapatok felállása

  • a kapitányok kézfogása (tisztelet)

  • a ruházat egységes (csapatonként)

  • sípszó/3 sípszó lefújás

  • piros, sárga lap

  • jelzi a bedobást (gesztusok)

  • érzelemkifejezés

  • partjelző

  • térfelek megfestése, 11-es gólvonal, kezdőkör

Miért élünk a nem verbális kommunikációval?

  • valamiért nem tud működni a beszéd és az írás (pl. nagy zaj vagy távolság, vagy sebesség: az autósok villognak egymásnak, ha rendőr van, vagy dudálnak a járókelőre)

  • néha úgy gondoljuk, gesztusokkal többet elmondhatunk, mint szóban (pl. ölelés, sírás, mosoly)

  • helyettesíteni vagy nyomatékosítani akarjuk a beszédet

Szerző
Do Emese
Forrás
Facebook nyilvános csoport

Tartalom jelentése

Ha bármi problémát észlelsz a(z) "A közlésfolyamat nem nyelvi kifejezőeszközei" című tartalommal kapcsolatban, kérlek az alábbi hivatkozásra kattintva jelezd felénk! Köszönjük!